Terapia Marma Maharishiego –

Leczący Dotyk

Head.png

Zabieg na marma głowy

Skąd pochodzi wiedza o “Marma”?

Źródła historyczne podają lata 6000-1500 p.n.e. jako czas pierwszych zapisów wiedzy wedyjskiej. Ajurwedyjska klasyka Charaka-Samhita (medycyna wewnętrzna) oraz Sushruta-Samhita (chirurgia) zostały spisane w 8 lub 6 wieku przed Chrystusem.

W Sushruta-Samhita opisanych jest 107 ważnych punktów energetycznych (Marmy). Treść zapisu podaje, że życiowa siła osoby jest ukryta w Marmach, które określane są jako punkty łączące różne struktury ciała, lub tak mówiąc mary są ich subtelną naturą i fizyczną ekspresją.

Terapia Marma została opisana jako „największy leczniczy sekret Ajurwedy“.

Maharishi Mahesh Yogi opisał Marmy jako “cosmic switch points” (kosmiczne przełączniki).

Marmy są “siedzibami życia”, które kontrolują i regulują przepływ energii życiowej.

Terapia Marma Maharishiego uczy tego, że Marmy są żywe i pełne wibracji pierwotnego dźwięku. Są one subtelnymi punktami dla każdej mentalnej i fizycznej funkcji i dlatego wymagają specjalnej uwagi.

Terapia Marma w oryginalnym znaczeniu to terapia rękami tych specjalnych życiowych punktów, dla zrównoważenia ciała i umysłu, dla odtrucia, wzmocnienia, witalizacji i relaksacji organizmu, dla uwolnienia blokad energetycznych i leczenia chorób.

Przykłady zastosowania terapii Marma:

Foot.png

Mudra na marma kostki

Zabieg na marma łokcia

Elbow.png
Back.png

Zabieg pleców

W tradycyjnej indyjskiej medycynie naturalnej terapia Marma często ma tylko ograniczone zastosowanie: zabieg skoncentrowany jest mniej na polu eneregycznym Marma a więcej na samej strukturze tkankowej, co jest powszechnie stosowane przy masażu. W pewien sposób taki zabieg jest podobny do masażu mięśni i ścięgien w zachodniej fizjoterapii.

Przy wsparciu doktora J. R. Raju, doktor Ernst Schrott stworzył delikatną, naturalną i skuteczną terapię bazującą na wiedzy wedyjskiej, klasycznych tekstach ajurwedyjskich oraz latach studiów i badań, uzupełnioną o praktyczne i kliniczne doświadczenie oraz ustną tradycję o Marma. Ta delikatna technika terapii Marma zwana jest Sukshma Marma®.

 

Przykładowe choroby i zaburzenia leczone Terapią Marma:

- ból głowy napięciowy, w skroniach, migrenowy

- ból szyi, bloki kręgów szyjnych: C0/C1, C2/C3, zespoły szyjne

- ból i dysfunkcja stawów żuchwowych, zespół stawu skroniowo- żuchwowego

- bruksizm (nocne zgrzytanie zębów)

- zapalenie gardła, migdałków, krtani

- zapalenie zatok przynosowych

- chrypka, zapalenie strun głosowych

- kaszel, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli

- zawroty głowy

- szumy uszne

- osłabienie smaku, zaburzenia wydzielania śliny

- problemy wzroku, zespół suchego oka, napięcie lub pieczenie oczu

- zaburzenia tarczycy

- zespół cieśni nadgarstka

- tachykardia na tle nerwowym

- kolka jelitowa, skurcze jelitowe

- zaparcia

- osłabione trawienie

- zespół jelita nadwrażliwego

- zaburzenia snu

- napięcie wewnętrzne

- zaburzenia seksualne

- problemy prostaty

- zespół napięcia przedmiesiączkowego

- zaburzenia cyklu miesiączkowego

- ból pleców i kręgosłupa dolnego, bloki kręgosłupa piersiowego i L-S

- blok barku, “zamrożony bark”

- blok pierwszego żebra

- zespół klatki piersiowej

- ból bioder i pachwiny

- zespół niespokojnych nóg

Opublikowane przez MAV Europe, 9 marca 2018.

Czakra a Marma — czym właściwie się różnią?

Wielu ludzi jest świadomych koncepcji czakr z opisów nauki o jodze, ale czym są punkty Marma?

Czakry są polami energii zlokalizowanymi w różnych punktach wzdłuż kręgosłupa i głowy. Marma są punktami (lub obszarami) na skórze, gdzie znajduje się silne połączenie pomiędzy świadomością a fizjologią.

Z przodu ciała znajduje się siedem głównych Marma, które są centrami kontroli energii w organizmie. Włączają one czakry a w zamian odzwierciedlają ich energie. Są one znane jako Mahamarma (maha oznacza 'wielki' w Sanskrycie) i kontrolują podstawowe, niezbędne funkcje w ciele. Wszystkie pozostałe Marma są zgrupowane wokół tych siedmiu głównych center i są obiektem ich kontroli.

Notabene, te siedem Mahamarma są także, związane z:

- siedmioma rodzajami tkanek ciała (dhatu) opisywanymi w Ajurwedzie,

- z różnymi elementami składowymi Ajurwedyjskich bioregulatorów – trzech dosz,

- z siedmioma warstwami aury, oraz

- z siedmioma głównymi planetami w astrologii wedyjskiej.

Siedem Mahamarma korespondujących z siedmioma czakrami

Adhipati – kontroluje siódmą czakrę (Sahasrara), szyszynkę, układ nerwowy jako całość, nawilżenie mózgu, moc myśli i uczuć, oraz podstawowe elementy życia potrzebne dla zdrowia, szczęścia i siły (Odżas, Agni i Prana).

Sthapani – kontroluje szóstą czakrę (Ajna), zaopatruje oczy, uszy i nos w energię Prana.

W dodatku oddziałuje na gruczoł przysadki. Ponieważ przysadka jest nadrzędna w stosunku do innych gruczołów dokrewnych, ta Marma ogólnie reguluje hormony i dlatego ma szeroki zakres wpływu na funkcjonowanie ciała oraz stan umysłu. Sthapani rządzi wewnętrznym światłem – światłem świadomości.

Nila/Manya – Nila kontroluje czakrę gardła, tarczycę, przepływ krwi do mózgu oraz język. Rozpala metabolizm, stymuluje krążenie, reguluje przepływ krwi w skórze. Meridiany żołądka, jelita cienkiego i grubego przebiegają przez Manya, dlatego są one kontrolowane przez tę Marma. Dodatkowo kontroluje ona ślinianki. Manya kontroluje żywioł wody.

Hridaya – (serce) kontroluje wszystkie Marma i kanały energetyczne organizmu, główne naczynia krwionośne, układ oddechowy, układ limfatyczny oraz kanały dystrybucyjne dla pierwszej esencji strawionego pokarmu (Rasa). Serce jest siedzibą Odżas, który jest podstawą odporności, szczęścia, zdrowia i witalności. Ta Marma kontroluje czwartą czakrę i jest siedzibą inteligencji emocjonalnej.

Nabhi – Kontroluje trzecią czakrę, tzw. Manipura. Główne zadanie to zapewnić przepływ substancji odżywczych wzdłuż różnorodnych stacji trawienia poczynając od żołądka, przez jelito cienkie i grube, kończąc na odbytnicy. To tutaj zlokalizowany jest centralny ogień naszego życia, tzw. Agni, ogień trawienny.

Basti – kontroluje drugą czakrę, szczególnie wydalanie narządów moczowych, ale także okrężnicę i menstruację. Przechowuje energię seksualną i kontroluje funkcjonowanie narządów płciowych. Jest odpowiedzialna za szeroki zakres fizycznych funkcji. Marma Basti jest źródłem energetycznym dla meridianu pęcherza moczowego, który zaczyna się po lewej i prawej stronie w kąciku wewnętrznym oka i biegnie parzyście przez zatokę czołową, czaszkę, szyję, plecy i nogi aż do zewnętrznej strony małego palca. Nadzoruje także mięśnie i tłuszcz ciała.

Guda – kontroluje pierwszą czakrę i jest, tak jak Marma pęcherza, włączona w kontrolę funkcji wydalniczych. Jej ognisko i centrum energetyczne leży w jelicie grubym, jej głównym żywiołem jest ziemia. Dla kontrastu, Marma pęcherza to głównie żywioł wody i kontroluje ona wydalanie wody. Tak jak Marma pęcherza, Guda przechowuje energię seksualną i kontroluje funkcje narządów rozrodczych. Ćwiczenia na miednicy z leżeniem na podłodze bezpośrednio wpływają na mięśniową część Marma Guda i ją wzmacniają.