Jak pozostać “Cool” latem?  Przez łagodzenie doszy Pitta

Lato było zawsze ulubionym czasem dla Lindy, ale napady złości jej dwójki przedszkolnych dzieci wydawały się być porządkiem dnia w czasie upałów. Były czasu, że Linda mogłaby przysiąc, że częstość codziennych napadów złości była w doskonałym sprzężeniu z odczytem termometru na zewnątrz.

W końcu Linda odkryła, że jeżeli zabiera dzieci na pływanie raz dziennie, wtedy spokój powraca do domu. Robiła tak przez całe lato bez żadnego incydentu złości. Pływanie jest jedną z czynności, które skutecznie łagodzą doszę Pitta. Pitta wiązana jest z gorącem i jej efekty są szczególnie odczuwane podczas gorącej pory roku od lipca do października. Czy jesteś typem Pitta czy nie, musisz uważać na nadmiar gorąca w tym czasie.

Co to jest Pitta?

Jest to jedna z trzech dosz, podstawowych czynników, które rządzą wszystkimi czynnościami umysłu i ciała. Rządzi metabolizmem, zwłaszcza trawieniem, i zawiaduje wszystkimi procesami przemian w organizmie.

Kiedy przetaczają się pierwsze letnie fale gorąca, większość z nas zaczyna doświadczać skutków nadmiaru Pitta. Jeżeli wydaje się, że twój małżonek ma “krótszy lont” niż zazwyczaj, lub jeżeli czujesz się drażliwy czy łatwy do zirytowania, jest to objaw tego, że dosza Pitta jest podwyższona.

To może być trudne do uwierzenia, że zwykła rzecz jak upał może wpłynąć na nasz umysł tak znacznie, ale w istocie, skutki gorącej pogody wpłynęły na narodowe statystyki przestępczości. Dla przykładu, dane z departamentu policji w Des Moines, Iowa, USA, pokazały, że cięższe przestępstwa są popełniane latem niż zimą.

Objawy nadmiaru Pitta to zgaga, podwyższona temperatura ciała i potliwość, wysypka skórna, trądzik, nadkwasota, wrzód trawienny, przedwczesne siwienie i łysienie, drażliwość i gniew. Jak widać są to bardzo różne problemy, ale wszystkie one są związane z jednym czynnikiem – Pitta.

Piękno i prostota Ajurwedy Maharishiego leży w tym, że równoważąc to jedno wspólne źródło nierównowagi możemy zapobiec całemu zakresowi zaburzeń za jednym zamachem.

Wiedza o prostych sposobach równoważenia Pitta pomoże ci bardziej cieszyć się latem, a równocześnie zapewni, że letnie gorąco nie wywoła subtelnych zaburzeń, które mogą w przyszłości ujawnić się jako zaburzenie zdrowia. Są trzy potężne podejścia do równoważenia Pitta: przez dietę, rutynę dnia oraz preparaty ziołowe.

Chłodząca dieta

Co jest pierwszą rzeczą po którą sięgamy w upalny dzień – zimne napoje. Instynktownie wiemy, że chłodne napoje i żywność pomagają zredukować gorąco czy Pittę. Jednakże, jeżeli napój jest zbyt zimny, może ugasić ogień trawienny (Agni) i osłabić trawienie, a więc unikaj napojów z lodem, zwłaszcza podczas posiłku.

Wiele produktów żywnościowych ma doskonałe właściwości chodzące: słodkie owoce jak arbuzy i melony, czereśnie i wiśnie czy winogrona; warzywa jak szparagi, ogórki, brokuły, kalafior czy cukinia; a także mleko, masło, sklarowane masło oraz naturalne słodziki – poza miodem i melasą.

Główna zasada jest taka, że powinieneś faworyzować pożywienie, które smakuje w przewadze słodko, gorzko lub cierpko. Szczególnie chłodzące są przetwory z płatków róży, takie jak powidła czy syrop.

Zminimalizuj przyjmowanie gorącej i pikantnej żywności a także słonej i kwaśnej, takiej jak jogurt, kwaśna śmietana, maślanka, kwaśne pomarańcze, grejpfruty czy ananasy. Możesz także zminimalizować spożycie warzyw o własnościach rozgrzewających takie jak pomidory, ostra papryka, rzodkiewki, buraki, cebula, czosnek i szpinak.

Chłodzący tryb życia

Aktywność podnosząca Pitta taka jak przepracowanie, krótkie terminy czy długie dojazdy jest jeszcze bardziej stresujące podczas upałów, kiedy to nasz emocjonalny dobrostan znajduje się pod oblężeniem.

Dlatego promuj aktywności, które mają chłodzący wpływ, tak na emocje jak i na ciało. Staraj się brać więcej wolnego podczas lata, aby mieć więcej czasu na korzystanie z aury na zewnątrz.  Aktywny wypoczynek także redukuje Pitta poprzez łagodzenie intensywnych, ognistych emocji oraz zwiększenie naszego szczęścia i zadowolenia.

Nie spiesz się, aby więcej cieszyć się życiem. Pływanie jest bardzo chodzące, tak samo są nieśpieszne wieczorne przechadzki, kiedy nocne powietrze jest chłodne i odświeżające. Spacer w świetle księżyca szczególnie łagodzi Pitta w umyśle i emocjach.

Śpij przy otwartym oknie jeżeli jest to możliwe i angażuj się jak najwięcej w aktywność poza domem, ale unikaj nadmiaru słońca, zwłaszcza podczas najgorętszego okresu dnia od godz. 10:00 do 14:00.

Kiedy pracujesz, daj sobie dużo czasu na ukończenie zadania oraz unikaj zbyt wielu obowiązków i pracy przez długie godziny.

Zioła chłodzące

Delektuj się Pitta Tea organic  kiedykolwiek w ciągu dnia. Pomoże tobie oraz twojej rodzinie radzić sobie z letnim gorącem. Łyżka stołowa konfitury z płatków róży jest świetną chłodzącą przekąską.

Kiedykolwiek to możliwe gotuj z Pitta Churna organic. Ta mieszanka przypraw zawiera sześć ajurwedyjskich smaków ze szczególnym naciskiem na te, które pomagają równoważyć Pitta. Możesz posypać nią potrawy na stole lub uprażyć na sklarowanym maśle i dodać do zupy czy warzyw.

Łagodzący zapach Pitta Aroma Oil przy tobie  pomoże zrelaksować umysł i emocje podczas snu.

Gorące, pikantne potrawy w połączeniu z gorącą pogodą mogą za bardzo podnieść ogień trawienny. Wypróbuj Pitta Balance w przypadku nadkwasoty czy zgagi.

Amalaki szczególnie równoważy Pitta. Ten preparat zawiera silnie skoncentrowaną esencję z agrestu indyjskiego i pomoże odzyskać witalne substancje odżywcze, które uszczupliły się na skutek nadmiernego gorąca, stresu czy przepracowania.

Źródło: http://www.mapi.com/

Wiosna2014 589.JPG